пятница, 20 мая 2016 г.

Урок Графічний редактор


Тема: Створення малюнків за допомогою графічного редактора MS Paint.
Мета: навчальнаознайомити учнів з новою програмою  Paint, навчитися користуватися цією програмою ;
виховна – виховувати естетичні почуття, інформаційну культуру в учнів;
розвиваюча –  розвивати увагу, логічне мислення.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання : персональний комп`ютер, презентація, картки із завданнями, графічний редактор Paint.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1) Перевірка присутності учнів за журналом. (Вчитель перевіряє присутність учнів).
ІІ. Актуалізація опорних знань, навичок
(Вчитель ставить учням такі запитання):
1.     Що таке малюнок?
2.     Які дії можна виконувати з малюнками?
3.     Яка програма призначена для створення малюнків?
4.     Які способи запуску програми ви знаєте?
(Учні намагаються дати правильну відповідь).
ІІІ. Повідомлення теми уроку
(Вчитель повідомляє учням тему уроку.)
Тема сьогоднішнього уроку звучить так: «Створення малюнків за допомогою графічного редактора  Paint». На уроці ми навчимося створювати та редагувати малюнки за допомогою графічного редактора Paint.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Мотивація на цьому уроці проводиться з метою сфокусувати увагу учнів на проблемі і викликати інтерес до обговорення теми.
У процесі створення малюнків за допомогою графічного редактора  Paint  потрібно проявити себе насамперед як художник.
V. Вивчення нового матеріалу
(Учні уважно слухають і слідкують за поясненнями вчителя. Спочатку учні з допомогою вчителя вивчають середовище графічного редактора, потім створення зображень за допомогою різних інструментів).
Paint - це растровий редактор, що створює зображення у вигляді набору пікселів. Малюнки, створені редактором Paint, називають растровими, або точковими. Редактор Paint дозволяє виконувати за допомогою миші чорно-білі і кольорові малюнки. Інструментами редактора можна створювати контури і виконувати заливання кольором, малювати прямі і криві лінії, імітувати малю­вання олівцем і пензлем, вирізати, копіювати і вставляти різні фрагменти зображення тощо. Про всі можливості Paint ви дізнаєтеся в цьому і наступних двох параграфах.

1. Середовище графічного редактора
Запуск програми Paint здійснюється натисканням на кнопку Пуск на панелі задач і вибором команди Пуск Програми Стандартні Paint. Після запуску відкривається вікно, зображене на мал.



Вікно редактора Paint містить елементи, звичайні для вікон Windows-додат­ків: заголовок, кнопки керування вікном, рядок меню, робочу ділянку, смуги прокручування, рядок статусу й обрамлення. Крім цього, у вікні Paint розміщені елементи, властиві саме графічним редакторам. - панель інструментів і палітра.
Панель інструментів у лівій частині вікна містить 16 кнопок-піктограм (мал. 2). Призначення кожної кнопки ви можете прочитати на спливаючій підказці, що з'являється при наведенні на неї покажчика миші. Серед інструментів панелі є Олівець, Кисть, Ластик. Заливка, Вибір кольору тощо.
Інший характерний елемент вікна Paint - палітра кольорів, яка розміщена у нижній частині екрана. Зліва на панелі палітри є два квадрати, що перекри­ваються, з яких верхній пофарбований в основний колір, а нижній - у фоновий колір. Основний колір використовується для зафарбовування ліній, меж об'єктів і тексту. Фоновий колір застосовується при заливанні об'єктів із замкнутими межами і фону напису.
Основний колір обирається клацанням лівої кнопки миші по одному з квад­ратів колірної палітри, а колір фону - клацанням правої кнопки.
Графічний редактор Paint може бути використаний для роботи з точковими малюнками, що збережені як файли з розширеннями jpg, gif або bmp. За допо­могою Paint можна, наприклад, переглянути зображення з компакт-диска, ска­нований малюнок, малюнок, отриманий з Інтернету.
Щоб завантажити графічний файл у редактор, виконайте команду Файл - Відкрити. У наступному діалоговому вікні перейдіть на потрібний диск і від­крийте папку з файлом. Виділіть файл і натисніть кнопку Відкрити.

2. Створення зображень
 Малювання ліній
Для малювання ліній у редакторі Paint передбачені інструменти: Лінія - малювання прямих ліній , Олівець - малювання довільних ліній  і Крива - малювання кривих ліній . Послідовність дій при малюванні ліній така.
•      Оберіть інструмент для малювання (клацання лівою кнопкою миші по піктограмі Лінія або Олівець на панелі інструментів).
•      Задайте колір за допомогою палітри.
•      При малюванні інструментом Лінія виберіть ширину лінії, клацнувши по потрібній піктограмі під панеллю інструментів.
•      Клацніть мишею у початковій точці лінії і протягніть покажчик до кінцевої точки. Після цього відпустіть кнопку - лінія готова.
Якщо потрібно накреслити горизонтальну або вертикальну лінію або лінію, нахилену під кутом 45°, то при малюванні інструментом Лінія утримуйте натиснутою клавішу Shift .
При побудові кривої спочатку малюється пряма лінія, як було зазначено раніше. Потім покажчик ставиться у вершину майбутньої дуги і при натиснутій кнопці миші витягується дуга необхідної кривизни . Якщо потрібно намалювати замкнуту криву (петлю), клацніть мишею в одній граничній точці зашморгу, потім - в іншій граничній точці. Клацніть мишею за межами лінії, що з'явилася, і розтягніть петлю.
Працюючи в редакторі Paint, ви можете послідовно скасувати останні три дії. Для цього використовується комбінація клавіш Ctrl+Z або команда меню Правка - Відмінити.
 Використання пензля, розпилювача і гумки
Практично жодна програма графічного редактора не обходиться без таких інструментів малювання, як пензель, розпилювач і гумка. Ці інструменти (Олівець, Пензлик, Ластик) передбачені й у редакторі. Операції з ними виконуються однаково.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу
(Вчитель пропонує учням виконати наступні завдання)
Намалювати дані фігури використовуючи знання і вміння отримані на уроці.
VII. Узагальнення, підсумки уроку
(Вчитель опитує учнів для того, щоб учні коротко повторили і узагальнили все вивчене на даному уроці ).
Запитання для учнів
1.      Що означає слово « Paint».
2.      Як запустити графічний редактор Paint?
3.     Які основні кольори і відтінки ти знаєш?
4.     До чого призводить змішування кольорів?
5.     Як обрати інструмент - олівець?
6.     Як обрати інструмент – гумку?
7.     Які ти знаєш малюнки?
8.     Як виконати заливання об'єкта кольором?
VІІІ . Домашнє завдання.
(Учні записують в щоденник домашнє завдання).
 Намалювати у графічному редакторі макет власного будинку.



Я роблю так (Інформатика)

Сучасна шкільна  інформатика відіграє важливу роль у підготовці підростаючого покоління до життя в інформаційному суспільстві. В учнів має формуватись уміння логічно мислити , давати відповіді на поставлені запитання , що , у свою чергу , дозволить молодим людям розуміти різні форми й способи подання інформації. Увесь процес вивчення предмета «Інформатика» повинен бути побудований на принципі «конструювання власних знань у рамках особистої  та пошукової  діяльності». Інтернет – основне джерело знань для сучасної молоді. За його допомогою вона потрапляє у світ, де все вже відомо й де слід лише зорієнтуватися, щоб знайти потрібно відповідь. Відвідуючи мережу, учні дуже швидко переконуються в тому, що мислення «насправді» не потрібно, а теоретичні знання й складні техніки його побудови не затребувані й не застосовуються в сучасному інформаційному суспільстві. Цей конфлікт знання й інформації все частіше й частіше спалахує на уроках: учні, що звикли до кліпових режимів роботи з інформацією, практично не вміють подумки концентруватися, у них ослаблена здатність до уяви, рефлексії, розуміння( у тому числі, розуміння іншого) і т. п. Учні стають усе ерудованішими, але знання їх поверхові й не підкріплені логічним зв’язком з науковими поняттями.
       Сьогодні під час вивчення курсу «інформатика» пріоритетна увага приділяється саме інформаційним технологіям. Чільне місце надається виробленню навичок роботи в додатках ужиткового характеру. Вивчення фундаментальних тем «Алгоритмізація й програмування», «Кількість інформації», «Системи числення», «Моделювання» неможливе без ґрунтовних знань теорії. Ситуація ускладнюється ще й катастрофічним браком навчального часу, відведеного для вивчення предмета. Що ж робити в такій ситуації? Перейти до монологу вчителя на уроці для викладання важливої теорії або до «зазубрювання» параграфа учнем? Одним із можливих шляхів виходу з проблемної ситуації є застосування технології критичного мислення на уроках інформатики, особливо в старших класах.
Критичне мислення – це:
·        здатність ставити нові змістовні запитання;
·        знаходити різноманітні доказові аргументи;
·        приймати незалежні обмірковані рішення.
Так в 2011-2012 навчальному році, я почала впроваджувати в навчальний процес  технологію «критичне мислення». Особливу увагу приділяю прийомам критичного мислення до яких відносяться:
1.     Стратегія «Інсерт» («Умовні значки»).
2.     Графічні організатори «Кластери».
3.     Кошик (ідей, понять, імен).
4.     Мозковий штурм.
5.     Гронування.
6.     Лекція із зупинками.
7.     Переплутані логічні ланцюжки.
8.     Ажурна пилка.
9.     Ключові слова.
10.                     Сенкан (від англ. – «Шлях думки»).
Приведу приклад технології розвитку критичного мислення за допомогою графічних організаторів «кластерів». Тема «Вікна. Робота з вікнами.» Після того, як учні запишуть тему і план уроку, я пропоную побудувати графічний організатор «Кластер» такого виду.
Знаю
Хочу дізнатися
Дізнався



1.                Перед учнями ставиться запитання : «Що ви знаєте про вікна в операційній системі Windows?» 
2.                Кожен учень згадує й записує в перший кластер все,що він знає про вікна, наприклад :
·        Вікно – це те , що з’являється на робочому столі;
·        Вікно – це програма,яка має певну назву ;
·        Вікно – це те, що містить певну інформацію .
3.                Потім учні зачитують ,що вони записали в кластері по черзі.
4.                Хто вважає ,що в кластері записано мала кількість інформації ,доповнюють кластер відповідно.
5.                Після цієї роботи учням ставиться знову запитання : «Що ви хочете дізнатися більше про вікна?»
6.                Учні висловлюють свої думки,разом їх аналізують ,роблять позначки («це…» - щось нове, «це…» - вже знаю, «?» - інформація незрозуміла ) .
Учитель весь час слідкує за відповіддю учнів і пропонує записати правильну відповідь у кластер «Що я хочу дізнатися?».
7.                При підведенні підсумку,учні самостійно записують у кластер «Дізнався» ,вірні твердження і поняття.
8.                На цьому етапі можна запропонувати учням скласти сенкан. Наприклад:
Вікно
Цікаве,пізнавальне
Збагачує,інформує,керує
Воно завжди на робочому столі
Windows.
9.                На стадії рефлексії повертаємося до ключових термінів ,порівнюємо вже відому й нову інформацію, використовуючи такі терміни :
·        Мені вдалося…
·        Мені сподобалося…
·        Не вдалося…
·        Не сподобалося…
·        Я б змінив…
·        На уроці вийшло…
·        Мені було на уроці…
10.           Можна навести ще приклади методів ,які ефективніше сприяють засвоєнню матеріалу ,але я  на шляху їх реалізації. Це такі методи ,як використання діаграми Венна ,за допомогою якої можна зіставляти ,порівнювати,знаходити загальні й відмінні риси.
Але технологія «Критичне мислення» має свої позитивні й негативні аспекти.
Позитивні аспекти :
·        Учні одержують глибокі ,ґрунтовні знання.
·        Учні активні,налаштовані творчо й критично
·        Самостійно одержують знання.
·        Уміють використовувати різні джерела інформації
·        Уміють співпрацювати з учнями й учителем .
·        Уроки стали цікавими,кожен може взяти участь.
·        Забезпечується глибоке розуміння тексту ,є бажання працювати в колективі
Негативні аспекти :
·        Багато учнів в групах.
·        На уроці переважає робота в групах ,що утруднює індивідуальне оцінювання
·        Важко перевірити знання кожного учня
·        Важко підтримувати дисципліну
·        Розвиток здібностей переважає над одержанням інформації .
Варто визначити ,що методика критичного мислення застосовується не на всіх уроках. Це пов’язано з браком часу та обмеженнями в рамках програми. Але використання критичного мислення допоможе учням додержуватися правил логіки ,отже , згодом стати успішними в житті.

Тема уроку: Основні типи вікон, та правила роботи з вікнами.
Мета уроку: Ознайомити учнів з типами вікон, розглянути елементи налаштування параметрів вікон, сформулювати вміння переміщувати і розташовувати вікна на робочому столі. Розвивати інформаційну компетентність учнів, виховувати відповідальне ставлення до комп’ютерної техніки.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютери, операційна система Windows-7, роздатковий матеріал, підручники.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань.
Інформаційно-вибірковий диктант
Завдання інформаційно-вибіркового диктанту.
(Учитель диктує терміни, учні виписують ті визначення що роглянуті були  на попередньому уроці і почерзі пояснюють  кожне твердження.)
Комп’ютер,робочий стіл, система, піктограма, інтерфейс,панель задач,ядро, ярлик, драйвери, головне меню, обєкт, контекстне меню, утиліти, вікно.
3.Мотивація навчальної діяльності.
На попередньому уроці ми згадували операційну систему і її обєкти. Особливо ми зупинялись на вікнах, так як за допомогою їх інформація вся , що подається в компютері,подається зручно.
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо тему. Основні типи вікон та правила роботи з вікнами.
Учні записують тему в зошити.
Учитель звертається з запитання до класу:
Які асоціації виникають у вас коли ви чуєте слова «вікно».
Давайте складемо « Асоціативний кущ» до слова « вікно» в інформатиці.
Учні висловлюють свої пропозиці.
1.Типи вікон:
§  Вінко програми
§  Вікно папки
§  Діалогове вікно
§  Інформаційне вікно
2.Елементи налащтування вікон:
§  Кнопки;
§  Списки;
a)     Прості – оберають потрібний елемент;
б) спадний список – поставити галочку або вибрати потрібну умову;
в) список з текстовим полем – обрати запит;
§  Прапорець.
§  Перемикач.
§  Повзунок.
§  Цифрове поле зі стрілами.
3.Розміщення вікон  на робочому столі.
- каскадом
- поряд
- довільно
4. Закріплення вивченої теми:
Виконати завдання за компютером(додається роздатковий матеріал)
5. Валеологічні умови до уроку:(Вправи для очей)
Так, як слово «вікно» світле  прозоре давайте використаємо один із елементів вправи критичного мислення-сенкан.
6. Складання сенкану до слова «вікно».
Іменник                                                        Вікно
Прикментик                                Інформаційне, діалогове
Дієслово                                                   Закривається
Речення                             Можна розмістити на робочому столі
Синонім                                                    Інформація

7. Оцінювання.Завдання додому: пар. 6, п. 6.4, виконати вправу 2 с. 121 підручника 1.

















Девіз гри. «Через гру та творчість до пізнання»
Тема: «Презентації в Power Point»
Мета . Узагальнити знання з теми: «Комп’ютерні презентації в «PowerPoint», проаналізувати рівень засвоєння основних понять і можливостей редактора учнями. Розвивати і формувати вміння створювати презентації на конкретну тему, використовуючи всі можливості комп’ютера. (кліпи, таблиці, малюнки, діаграми, Інтернет і.т.д.).
Виховувати комп’ютерну компетентність,уміння працювати в групі.
Обладнання. Комп’ютери, програма «PowerPoint»,Інтернет,олівці, роздатковий матеріал.
Хід гри.
І. Організаційний момент.
Учитель. Сьогодні ми проводимо позакласний захід з теми «Комп’ютерні презентації PowerPoint». Гра ім’я якої «Щасливий випадок».
Турнір інформативний-це лише гра,
А скільки пристрасті й бажання!
Вже перемога ніби і близька,
Все ж неможливо вгамувати хвилювання!
І так розпочинаємо…
На грі присутні учні 10-В класу-це ви. Жюрі, яке буде протягом гри підраховувати бали,в складі 2-х учнів, 3-й учень буде оператором який побудує зведену електронну таблицю результатів команд,і в кінці покаже результат в вигляді діаграми.
Ще на грі присутні гості-вчителі нашої школи:
1.Алла Петрівна – вчитель англійської мови.
2.Ганна Олексіївна – вчитель української мови.
3.Світлана Василівна – вчитель математики.
4.Анастасія Петрівна – Вчитель малювання.
Учитель. Тож бажаю вам успіху, щасти всім!
А зараз я вам поясню порядок проведення гри. Віна складається з чотирьох геймів. Для виконання геймів ми розбили клас на 3 команди (робота в парах),кожна з яких отримала домашнє завдання.
Перший гейм. «Відгадай назву команди» (Учні заздалегідь отримали картки з пропозиціями щодо назв команд і підготували їх в віршованій формі.)
Учитель.Тож маємо час для роздумів над завданням. Жюрі оцінює гейм по змісту віршів,починаючи з десяти балів. Надаємо слово командам по черзі. Хто перший візьме на себе виклик?
I-ша команда. Вкладку я чудову маю
                             Як відрию вибираю.
                             Заголовок, текст друкую
                             Якщо хочу намалюю.
                             Графіку додати зможу.
                             Слайди в дев’ять раз помножу.
(Макет.)
ІІ – га команда. Я презентація любесенька,
                              По екрану плетусь тихесенько.
                             Хто мене переглядає,
                             Той мерщій хай відгадає,
                             З чого я складаюся?
(Слайд)
III-тя команда. Мене складати просто:
                              Макет я відриваю,
                              І слайд я вибираю.
                             Картинку і малюнок вставлю,
                             Купу головоломок …
                             А що забув я?
(Заголовок)
Учитель. Отже з нами грають три команди з назвами що входять до основних об’єктів програми «Power Рoint»:
·        Макет.
·        Слайд.
·        Заголовок.
Другий гейм. «Гонка за лідером» (Хто швидше відповість на запитання)
Відповідати на запитання чітко з дозволу вчителя і піднятої руки(за правильну відповідь команда одержує 2 бали)
І-ша команда:
1)    Що таке комп’ютерна презентація?
2)    Режими створення слайдів.
3)    Дії які слід виконати для вставки графічної інформації?
4)    Як скопіювати об’єкт на слайд?
5)    Як створити на слайді маркований список?
6)    Як вилучити зайвий слайд з презентації?
7)    Як змінити у презентації ефект анімації?
ІІ-га команда:
1)    Три способи запуску програми PowerPoint?
2)    Які дії слід виконати для вводу тексту на слайді?
3)    Як здійснити формат шрифту?
4)    Як створити на слайді геометричну фігуру?
5)    Які переваги сортувальника слайдів?
6)    Що таке підсумковий слайд?
7)    Як додати до презентації ефект анімації?
ІІІ-тя команда:
1)    З якими об’єктами працює програма Power Рoint?
2)    Скільки слайдів використовує макет програми?
3)    Способи виділення абзацу для форматування?
4)    Як розмістити об’єкт великих розмірів на слайді?
5)    Як створити на слайді нумерований список?
6)    Які ефекти анімації називають переходами?
7)    Як вставити звук із файлу на слайд?
Але перед початком другого гейму надамо слово жюрі,щоб повідомили про результати першого гейму.
Слово жюрі:______________________________________________
Третій гейм. «Заморочки з бочки» Від команди треба обрати 2 учня,які будуть створювати презентації на конкретну тему,яку отримають з горщика методом жеребкування.(умова гейму:слайди повинні відповідати темі, їх повинно бути п’ять,мати текстову і графічну інформацію) Крім журі цей гейм допомагати оцінювати будуть учителі наші гості, які до загальної кількості балів додадуть по 2 бали за оригінальність.
Теми презентацій:
1)    Українська мова  - мова моя калинова.
2)    Англійська мова - мова міжнародного спілкування.
3)    Математика-цариця наук.
Учитель. Поки учнями від  команди будуть створюватися слайди інші члени команди працюють за своїми столами над виконанням слідуючого гейму.
Четвертий гейм. «Темна конячка»
Його оцінювати допомагатиме наша гостя,вчитель який:
- дарує нам знання прекрасного;
- її уроки цікаві і пізнавальні;
- предмет який вона викладає полюбляють усі учні молодших класів.
Давайте відгадаємо який предмет викладає наш гість?
Правильно це вчитель-малювання.
І так ви зараз отримуєте слова з яких повинні будите створити кросворд-це одне завдання. Друге-це треба від форматувати його так як у комп’ютері (для цього на столах є папір, олівці, фломастери, лінійка, тощо)Допомагає оцінювати цей конкурс учитель малювання яка додає також один бал за оригінальність до найвищого 10, що буде надано жюрі.
Слова для кросворду:
І-ша команда. Режим, довідка, макет, заливка, зберігати як, рамка, вид, список, орфографія, автозаміна, маркер, малюнок, колонтитул.
ІІ-га команда. Структура, область завдань, вставка, колір, друк, формат, авто фігура, автозаміна, нотатки, картинка, діаграма, гіперпосилання, ефект.
ІІІ-тя команда. Слайд, файл, фон, текстура, заголовок, написи, шрифт,сортувальник, нумерація, кліп, об’єкт, анімація, примітка.
Але перед тим як приступимо до роботи давайте послухаємо жюрі щодо результатів другого гейму і першого і другого разом.
Слово жюрі:___________________________________________________
(Під час роботи учнів в командах звучить легка музика.)
Оцінювання презентацій здійснюється по мірі їх закінчення,а також підводяться підсумки роботи над кросвордом. Журі,оголошує кількість балів за III – IV гейми,і всього разом. Оператор показує таблицю в вигляді діаграми.
 Гра завершується.
Учитель. Сьогодні ми провели гру з теми «Комп’ютерні презентації» і я хочу запропонувати бали які ви отримали працюючи в командах врахувати при виставленні тематичної оцінки за дану тему. Команді яка зайняла І - ше місце додати по 2 бали, ІІ - ге місце по 1 балу.
Отже,створення презентації це сучасно і корисно,але ця робота потребує комп’ютерної грамотності і компетентності.




Комунальна установа Сумська загальноосвітня школа I-III ступенів №19 ім. М. С. Нестеровського м. Суми  Сумської обл.





Розробка позакласного заходу для учнів
10 – 11класів
«Щасливий випадок».



Підготувала вчитель інформатики
Павловська В.Ф.








2013 - 2014 н. р.

Комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області






«Я роблю так»





Підготувала вчитель інформатики
Павловська В. Ф.






2013 -2014 н. р.


Комунальна установа Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19 ім. М.С. Нестеровського м. Суми Сумської області






Розробка уроку з теми:
 «Основні типи вікон та правила роботи з вікнами»






Підготувала вчитель інформатики
Павловська В. Ф.



2013 -2014 н. р.